De portefeuilleroutekaart moet al het vastgoed bevatten dat door de zorgorganisatie wordt gebruikt, gehuurd en verhuurd. In dit artikel geven we een toelichting op het huurvastgoed in de energiewetgeving. En hoe je dit meeneemt in de CO2-reductietool.
De energiebesparingsplicht (de uitvoer van energiemaatregelen met een terugverdientijd van max. 5 jaar) ligt vanaf 2023 voor de gebouwgebonden maatregelen bij de gebouweigenaar. De huurder blijft verantwoordelijk voor het uitvoeren van activiteitgebonden maatregelen (denk aan grootkeuken en productkoeling) en eventueel ook maatregelen waarvan in de demarcatielijst de verantwoordelijkheid anders is vastgesteld (denk aan verlichting; is gebouwgebonden, maar hoort veelal bij de huurder).
In de Informatieplicht van 2023 lag de verantwoordelijkheid voor de Informatieplicht nog bij de ‘drijver van de inrichting’. In 2027 zal deze waarschijnlijk bij de eigenaar van het vastgoed liggen.
De verhuurder is verplicht een energielabel mee te geven aan de huurder. Aan de hoogte van het energielabel zitten (nog) geen verplichtingen (uitgezonderd kantoorpanden label C per 2023).
In de EED-rapportage moet alle utiliteitsbouw die een zorgorganisatie gebruikt worden meegenomen, ook kleine panden en gehuurd vastgoed. De zorgorganisatie is voor haar huurpanden hierbij afhankelijk van de informatie van de verhuurder.
EVZ adviseert zorgorganisaties huurpanden (gehuurd en verhuurd) op te nemen in de CO2-routekaart. Voor de EED heeft de zorgorganisatie deze info namelijk nodig.
Als er meerdere gebruikers zijn, dan is het het beste samen één CO2-routekaart te maken voor het hele pand. Het is vaak lastig om de gebouwdelen uit elkaar te trekken in meerdere routekaarten.
Zorg dat de basisgegevens van het gebouw en het energieverbruik matchen. Dus bijv. niet van een gebouw met service-appartementen het gehele oppervlak en alleen het energieverbruik van de gezamenlijke ruimtes.
Ziekenhuizen kunnen in het invulformat voor de portefeuilleroutekaart in de beschrijving en analyse van de vastgoedportefeuille per gebouw of bouwdeel aangeven wat de eigendomsverhouding is.Â
Vaak is niet van alle gebruikers het energieverbruik bekend. Als er veel huurders zijn (bijv. service-appartementen) kan het energieverbruik opgevraagd kunnen worden bij netbeheerder. Dit moet in clusters van minimaal 10 adressen vanwege de privacy van de huurders. Als dit niet mogelijk is kan dit geschat worden.
Maandelijks actualiteiten ontvangen
Blijf op de hoogte van de CO2-routekaart en duurzaam zorgvastgoed met de EVZ nieuwsbrief.
Copyright © 2025 – Alle rechten voorbehouden | Privacyverklaring | Colofon | Cookiebeleid
Even duurzaam opladen deze zomer? Laat je bijpraten over actuele vastgoed-thema’s in vier korte webinars. Doe live mee of bekijk ze achteraf (in je tuin, op je balkon).